Людина – дитина свого часу і своєї країни, почуття Батьківщини завжди невід’ємне від почуття історії. В її долі сплітаються в єдиний вузол минуле, сучасне і майбутнє. Без знання свого коріння людина приречена бути перекотиполем, яке позбавлене морального життєвого стержня.
Школа – це не просто будівля, це частина життя, де проходить дитинство і починається юність. А якщо школі виповнилося 125 років, то через неї пройшло не одне покоління. Якими були її учні, ким вони стали, що зробили для майбутнього?
Відповіді на ці питання намагаються знайти юні краєзнавці нашої школи. Протягом багатьох років збирався матеріал. Музей почали створювати в 1990 році, в 1991 році відкрили «Світлицю». Паспорт отримали в 1995 році, а Сертифікат у 1998 році.
Профіль музею - історичний. Музей є осередком освіти і виховання, який сприяє формуванню у молодого покоління національної свідомості, любові до рідної землі, свого народу, забезпеченню духовної єдності поколінь.
- Сприяння удосконаленню навчально-виховного процесу в школі.
- Розширення і поглиблення загальноосвітньої підготовки учнівської молоді засобами позакласної та позашкільної роботи.
- Формування у підростаючого покоління розуміння нерозривного взаємозв’язку минулого, сучасного і майбутнього України.
- Допомога педагогічному колективу школи у впровадженні нових нетрадиційних форм роботи за інтересами.
- Вивчення, охорона і пропаганда пам’яток історії, культури і природи рідного краю.
- Проведення культурно-освітньої роботи серед учнівської молоді.
Матеріали, зібрані колективом учителів, колишніх випускників та старожилів нашого села, розміщені в експозиціях:
- «Світлиця»;
- «Тарас Нікітін — колишній учень нашої школи»;
- «Історія села»;
- «Історія школи»;
- «Друга світова війна»;
- «Г. Т. Гавриленко—учасник Миколаївського підпілля»;
- «Віктор Шевченко — воїн-інтернаціоналіст»;
- «Учасники АТО»
- «Небесна Сотня»
- «Заповідними місцями»;
- «Духовна скарбниця рідного краю».
Велику і корисну роботу виконують краєзнавці, збагачуючи знання про рідний край.
У музеї є експозиції, присвячені вчителям-ветеранам праці, які віддали багато років школі, вихованню молодого покоління.
До шкільного музею часто приходять випускники школи різних поколінь на традиційні зустрічі, які проходять в лютому, розповідають спогади про своїх рідних, знайомих, дарують музею випускні фото.
Лекторська група проводить екскурсії для гостей нашої школи, учнів, жителів села. Стало традицією у перші дні нового навчального року проводити екскурсії до шкільного музею з першокласниками, розповідаючи про історію села та школи, знайомити їх з експонатами Світлиці.
Зібраний у музеї матеріал допомагає вчителям у проведенні уроків історії Полтавщини. На базі музею з учнями 5-7-х класів були проведені уроки історії з теми: «Історичне минуле нашого села», з учнями 10-11 класів –з теми: «Наш край у роки Другої світової війни».
Члени пошукового загону продовжують збирати та поповнювати музей матеріалами про учасників АТО, які вчились у нашій школі.
На жаль, роки беруть своє і учасників Другої світової війни стає все менше, з ними підтримується постійний зв'язок, надається їм допомога.
- Друга світова війна 1939 – 1945 р.р.
- Партизанський рух під час Другої світової війни.
- День Збройних Сил України («Козацькому роду – нема переводу»).
- День захисту Вітчизни («Це треба не мертвим, це потрібно живим»).
- День Перемоги («Вклонімося і мертвим, і живим»).
- Визволення України від німецько-фашистських загарбників («Ніхто не забутий, ніщо не забуте»).
- 15 лютого – день виводу військ з Афганістану. Зустріч з воїнами-інтернаціоналістами.
- «Г. Т. Гавриленко — учасник Миколаївського підпілля»;
- «Віктор Шевченко — воїн-інтернаціоналіст»;
У музеї є матеріали про воїнів – інтернаціоналістів, випускників нашої школи та В. Шевченка, який загинув в Афганістані.
У 2014-2015 навчальному році роботи шкільного музею і школи були направлені на відзначення 70-річниці Перемоги. Всі класи прослухали екскурсії, загін 7-8 класів під керівництвом вчителя історії Зайця С. М. та директора школи Петренка Ю. В. здійснили велопробіг по місцях бойової слави навколишніх сіл із відвідуванням шкільних музеїв.
До Дня Перемоги лекторська група провела екскурсії для учнів нашої школи, розповідаючи про Велику Вітчизняну війну та наших ветеранів.
Учні школи вивчають історію не лише в шкільному музеї, а й постійно відвідують музеї міста Полтави. В червні відвідали музей Ковпака С. А. в селищі Котельві. Пошуковий загін працює з архівними даними, намагаючись поповнити матеріалами експозиції музею.
Учні під керівництвом Заєць Т. М. зібрали фото та інформацію про випускників, які перебувають в зоні АТО. Матеріали допомогли у створенні експозиції.
- Екскурсії для учнів та учасників районних та обласних семінарів.
- Виховні години та години спілкування.
- Уроки.
- Відзначення знаменних дат.
- Зустрічі з відомими людьми рідного краю, ветеранами та учасниками бойових дій в зоні АТО.
Найцікавіші заходи:
- 7 лютого - зустріч випускників минулих років. Випускники школи мали змогу першими ознайомитися з оновленими експонатами шкільного музею.
- 12 лютого - Лінійка Пам’яті, приурочена Дню вшанування учасників бойових дій на території інших держав. Захід підготували учні 9-10 класів. Вони з глибокою шаною згадали тих, хто загинув під час виконання військового обов’язку. Лінійка супроводжувалася відеофрагментами про війну та афганськими піснями. На Лінійці була присутня Скорик В.О., класний керівник Віктора Шевченка, воїна-інтернаціоналіста, який загинув в Афганістані. Вона розповіла про шкільні роки героя. Керівник шкільного музею Заєць Т.М. представила матеріали про випускників школи, які пройшли через афганське пекло.
- 20 лютого - акція пам’яті героїв Небесної Сотні. До цього дня учні 8-11 класів підготували і провели виховний захід «Герої не вмирають». Ведучі Аліна Дрижак та Володимир Квартник повернули усіх на рік назад, коли сказала своє слово Революція Гідності. Учасники дійства читали вірші, співали пісні, у яких висловили шану учасникам Євромайдану.
- 27 лютого - семінар учителів Захисту Вітчизни. Учасники семінару відвідали шкільний музей. У світлиці гостей зустріли екскурсоводи: Горохов Роман (7 клас), Швидченко Яна (2 клас), Чишко Валентина (2 клас), Квартник Сніжана (1 клас), Якименко Дар’я (4 клас) та фольклорний ансамбль, яких підготували вчителі Ходакевич Г.І. та Марченко Н.П. Цікаві екскурсії провели для гостей екскурсоводи: Шаповал Владислав (10 клас), Окач Надія (11 клас) та Демченко Ірина (11 клас) у відділах: «Велика Вітчизняна Війна», «Віктор Шевченко – воїн-інтернаціоналіст», «Гавриленко Г.Т. – учасник Миколаївського підпілля».
- 16 квітня - «Свято-зустріч» із майстринею по вишивці із села Первозвнівка Луценко Наталією Олексіївною, яку організувала Носенко Г.В. Вчителі-класоводи Ходакевич Г.І., Губська Л.В., Умніченко Н.О. та Марченко Н.П. разом із юними екскурсоводами запросили Наталію Олексіївну у світлицю по народознавству. Присутні учні 1-7 класів із цікавістю слухали розповіді оповідачів про минулі часи, про старовинні речі.
У «Світлиці» проведено уроки:
- 23 лютого - урок трудового навчання на тему «Витинанки. Витинанки-мережива» в 2 класі;
- 17 березня - урок позакласного читання «Хліб – усьому голова»;
- 21 квітня - урок образотворчого мистецтва «Українська писанка»;
- 28 квітня - урок образотворчого мистецтва на тему: «Види орнаменту. Створення орнаменту для сорочки або рушника» та інші.
- 6 березня - екскурсія для батьків учнів початкових класів; екскурсії для учнів 5 - 11 класів;
- 15 квітня - екскурсія для директорів шкіл під час обласного семінару.
- 12 березня - сюжетно-рольова гра «У музеї» для дітей дитячого садка «Ромашка».
А також на уроках трудового навчання використовуються презентації про талановитих людей – майстринь по вишивці та з бісероплетіння. На уроках української літератури та історії використовуються спогади місцевих жителів про голодомор та участь земляків у Другій світовій війні.
При проведенні районних та обласних семінарів діють виставки талановитих людей – односельців, учителів, учнів.
У духовній світлиці постійно проводяться конкурси читців, присвячені знаменним датам та ювілеям письменників, Шевченківські дні.